Hakkımızda

ADANA BİSİKLET TOPLULUĞU SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ


1984 yılında Çukurova üniversitesinde işe başladım. İş yerine şehirden ulaşım zor olduğundan ilk işim kendime ulaşım amaçlı bir bisiklet almak oldu.
    
011 Yılında Çukurova Üniversitesi ne bisikleti ile gelen öğrencilerle tanışıp birlikte tur düzenlemeye başladık.  Bu ilk turlarda bisiklet kültürünün nasıl yayılmasına katkıda bulunabiliriz diye araştırmaya ve tartışmaya başladık. Bunun sonucunda Çukurova Üniversitesi bisiklet kulübünü kurduk. Daha önceki yıllarda kurulan fakat sonra faaliyet yapmayan kulüp kapatılmış. Bisikletlerde çürümeye terk edilmişti. Bu bisikletlerin bakımını yapıp yeni bisikletlerle takviye ederek öğrencilere kısa şehir turları düzenlemeye başladık. Milli bisikletçi Halil Korkmaz la tanışmamız da bu dönemlerde oldu.
   
Adana Bisiklet topluluğu 2012 yılı Nisan ayında Milli bisikletçi Rahmetli Halil Korkmaz tarafından bisikletli arkadaşları ile ortak alınan kararla kurulmuştur.  Halil Korkmaz la tanışmam sonucunda birlikte bisiklet turları yapmaya başladık.  Genelde turların rota ve güzergâhlarını ben yapıyordum.  2012 Eylül ayında Halil arkadaşımız hayatını kaybetti.
  
Adana bisiklet topluluğunu toparlamak turları düzenlemek için arkadaşlarla birlikte toplatı yapıp aynı şekilde tur yapma kararını aldık. Turlarımız Perşembe ve Pazar günleri olarak düzenledik. Fakat Perşembe akşamı bisikletçilerle aynı gün olduğu için tur gününü Cuma akşamına kaydırdık. İlerleyen günlerde performansı az olan arkadaşları da düşünerek Çarşamba akşamları da tur düzenlemeye başladık.
    
Eşimin de bir bisiklet gönüllüsü ve kullanıcısı olmasından dolayı bizim yaptığımız turlardan etkilenerek kendisi de bir grup kurdu.  (Adana Bayanlar Bisiklet Topluluğu) Pazartesi ve Perşembe akşamları turlar düzenliyor.
     
Hiçbir resmiyeti olmaya bir topluluk olarak yapacağımız sosyal etkinlikler için izin almak sıkıntı olmaktaydı. Dernek mi yoksa Kulüp mü olalım diye yaptığımız toplantı sonucunda kulüp olma kararı aldık. 2014 yılı Nisan ayında Adana Bisiklet topluluğu Spor Kulübü Derneği olarak kuruldu.